Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02526-HW-Omega-017
MF # DPG280-100G
SKU # DPG280-100G
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A QuoteThe DPG280 series are robust, digital pressure gauges that feature data logging capabilities. Store up to 10,000 points; sample rate is adjustable and can be logged as fast as one measurement per second or as slow as one measurement every hour. Recorded data is accessible by utilizing a USB connection and easy-to-use software that make data analysis straightforward. There are several additional features that add to the usability of this series. There are five selectable engineering pressure units, a zero function, peak measurement display, and bright white backlight. Also displayed is a visual bar to quickly show percentage of rated pressure being utilized and the battery level of the unit to help prevent a unit unexpectedly losing power. These units can measure a wide variety of gasses and liquids that are non-corrosive and compatible with 304 stainless steel.
| Over Pressure | 1.5X for ranges <10,000 psi |
| Wetted Parts | 304 SS |
| Display Type | LCD, 5 digits |
| Sampling Rate | Adjustable: 1 sample/second to 1 sample/hour |
| Backlight | Yes - White |
| Compensation Temperature | -0 to 60°C (32 to 140°F) |
| Operating Temperature | -20 to 70°C (-4 to 158°F) |
| Pressure Accuracy | ± 0.25% FS |
| Stability | ± 0.2%FS/year |
| Power | Battery (Two AAA Batteries) |
| Process Media | Non-corrosive gas and liquid media |
| Case Material | 304 SS |
| Electrical Protection | EN61326 |
| Overload Pressure | 1.5X for ranges <10 |
| Weight | 1.2kg (2.6 lbs) |
Series-477B Digital Manometers, 0-20 inH2O to 100 psi, ± 0.10% accuracy, backlight.
Pressure Transducers with Internal Shunt Resistor PX02C1-015AI
MM-Configurable Highly Configurable, High Accuracy, Custom Pressure Transducers
Model-475-1T Digital Manometer Kit 0-20 inH2O ± 0.5% Accuracy, LCD, Pitot Tube, Tips
HH25U-Series 1 Channel High Accuracy 0.1% Type K, J, T Thermocouple Meter
Omega DPG509 Advanced Digital Pressure Gauge
Series-626-628 Accurate Industrial Pressure Transmitters, 0.25% & 1% Accuracy, NEMA 4X
High Temperature, High Pressure Transducers PX91N0-5KSI
HHP91-Series Manometer with Both Positive and Negative Pressure Display
Omega Advanced Digital Pressure Gauge with Output and Alarms
Omega Stainless Steel DC Loop Powered Digital Pressure Gauge
OEM Style, Compact Pressure Transducers with Cable | PX190
Omega Battery Powered, Digital Pressure Gauge
Omega Digital Vacuum Gauge for Air & Refrigeration Systems
Series-490A Handheld Hydronic Differential Pressure Manometer, Adjustable Damping
Omega Digital Pressure Gauge with Measurement Memory
Series-475 Handheld Digital Manometer for Air/Gas Pressure, 1 inH2O to 150 psid
Omega Advanced, High Accuracy, Digital Pressure Gauge with Ambient Temperature
Omega Differential, High Accuracy, Digital Pressure Gauge with Output
Omega High Accuracy, Digital Pressure Gauge with Output & NEMA 4X Case
KUKA Articulated robot KR IONTEC
Keystone Pipe Handling Tools Beckets & Bails
Type CD Drill Pipe Elevators API Spec 8A/8C For Drill Collar/Casing/Tubing
Coriolis flow transmitter CFT34A
Blancett 900 Series Positive Displacement Flow Meter
GF Signet 515 Rotor-X Paddle Wheel Flow Sensor