Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02521-HW-Omega-012
MF # DPG9230-10K
SKU # DPG9230-10K
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Accuracy Value | ±0.25% of span |
| Maximum Ambient Temperature | 60°C 140°F) |
| Maximum Storage Temperature | 70°C (158°F) |
| Measurement Units | 10 units of measurement are available |
| Number of Display Digits | 5 |
| Pressure Units | 10 units of measurement are available: psi |
| Wetted Materials | 17-4 SS (sensor) |
| Display Digit Height | 3 in case: 15 mm |
| Maximum Amp Rating | 5 |
| Measurement Type | Pressure |
| Minimum Storage Temperature | -20°C (-4°F) |
| Repeatability | +/-0.25% of span |
| Sample Rate | (Update) 100 ms |
Compact, Low Pressure Transducers for Clean Gases PX142-030D5V
Omega Advanced, High Accuracy, Digital Pressure Gauge with Ambient Temperature
High Temperature, High Pressure Transducers PX91N0-5KSI
Rangeable Pressure Transmitters with Display PX3005-001GI
Series-477AV Handheld Digital Manometer for Pressure, Flow & Velocity ± Calibration
PX480A OEM Style, Compact, Vacuum and Absolute Pressure Transducers
HHP886-Series Manometer with Datalogging and USB
Omega Low Differential Pressure, Digital Pressure Gauge
Omega High Accuracy, Digital Pressure Gauge with Output & NEMA 4X Case
Omega Digital Force Gauge
HHP91-Series Manometer with Both Positive and Negative Pressure Display
HH370-Series 1 Channel RTD IP67 Waterproof Temperature Meter with Probe
Omega Stainless Steel DC Loop Powered Digital Pressure Gauge
General Purpose, Stainless Steel Pressure Transducers PX319-5KGI
Omega Digital Pressure Gauge with Rugged Housing
Omega Digital Pressure Gauge with Min/Max Readings & NEMA 4X Case
Metric, General Purpose, Stainless Steel Pressure Transducers PXM309-350G10V
Series-626-628 Accurate Industrial Pressure Transmitters, 0.25% & 1% Accuracy, NEMA 4X
HH25U-Series 1 Channel High Accuracy 0.1% Type K, J, T Thermocouple Meter
KUKA Articulated robot KR IONTEC
Keystone Pipe Handling Tools Beckets & Bails
Type CD Drill Pipe Elevators API Spec 8A/8C For Drill Collar/Casing/Tubing
Coriolis flow transmitter CFT34A
Blancett 900 Series Positive Displacement Flow Meter
GF Signet 515 Rotor-X Paddle Wheel Flow Sensor