Industry We Serve
Solutions We Provide
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02732-HW-ALBR-071
MF # 440R-S12R2
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Supply Voltage | 24V dc |
| Number of Channels | 2 |
| Safety Contacts | 2 |
| Function | Safety Monitoring |
| Auxiliary Contacts | 1 |
| Reset Method | Automatic, Manual, Monitored |
| Range | Guardmaster, GSR |
| Safety Category ISO 13849-1 | 4 |
| PL ISO 13849-1 | e |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| Terminal Type | Screw |
| Configurable | Yes |
| Depth | 119mm |
| Series | 440R / Guardmaster SI |
| Width | 22.5mm |
| Length | 114mm |
| Performance Level | e |
Allen Bradley Guardmaster 440G-MT Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Guardmaster 440-R Series Output Module, 0 Inputs, 5 Outputs, 24 V dc, 4NO/1NC
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 15 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Display Module for Use with Micro820 Controller
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 10-Input, Digital Input
Allen Bradley Guardmaster 440N Safety Relay, 24V ac, 2 Safety Contacts
Allen Bradley 23 → 32 A Motor Protection Circuit Breaker
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 3 Phase, 400 V ac, 2.3 A, PowerFlex 4 Series
Allen‑Bradley 1762-L24BWAR MicroLogix 1200 24
Allen Bradley 2080 Series PLC I/O Module for Use with Micro 830 Series, Analogue, Analogue, 0 → 10 V
Allen‑Bradley PowerFlex DC Drive 230V AC 3 HP
Allen Bradley Guardmaster 440P Series Roller Plunger Interlock Switch, 2NO/2NC, IP66, 4PST, Metal Housing
Allen Bradley 1756-L Series Logic Controller for Use with PLCs - Programmable Logic Controllers
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 2NO + 2NC, 690 V ac
Allen Bradley 440R / MSR125H/HP Two Hand Control Safety Relay, 24V ac/dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, Keyed Actuator Included, Stainless Steel
Allen Bradley 1747 Series PLC Power Supply for Use with RSLogix 500
Allen Bradley 440R / MSR55P Speed/Standstill Monitoring Safety Relay, 230V ac, Dual-Channel, 3 Safety Contacts
Allen Bradley 32 → 45 A 140M Motor Protection Circuit Breaker, 480 V
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 7.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch