Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02734-HW-ALBR-073
MF # 25B-D4P0N114
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Power Rating | 1.5 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 400 V ac |
| Current Rating | 4 A |
| For Use With | Networked Machine |
| Series | PowerFlex 525 |
| Field Bus Communication Type | DeviceNet |
| IP Rating | IP20, IP30 |
| Output Frequency | 500Hz |
| STO | Yes |
| Drive Type | Vector Control |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Filter Included | Yes |
| Control Panel | Yes |
| Function | Motor Control |
| Overall Length | 72mm |
| Overall Width | 152mm |
| Standards Met | ACS 156, ATEX, CE, CE Marine (RINA), C-Tick, cUL, GOST R, KCC, RoHS, Semi F47, TUV, UL |
| Overall Depth | 172mm |
| Special Features | Enhance Safety, Excellent Reliability, Flexible Control |
| Interface | Ethernet |
Allen Bradley 2711P Series Touch Screen HMI - 15 in, LCD, TFT Display, 1024 x 768pixels
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, Micro M12
Allen Bradley Inverter Drive, 5.5 kW, 3 Phase, 480 V ac, 13 A, PowerFlex 4M Series
Allen Bradley Guardmaster ATEX 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley 440R / MSR125H/HP Two Hand Control Safety Relay, 24V ac/dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 10-Input, Digital Input
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 18.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley SLC 500 Series PLC CPU for Use with SLC 500 Series, Digital Output, Digital Input
Allen Bradley 1746 Series PLC I/O Module for Use with SLC 500 Series, Analogue
Allen Bradley Micro820 Series PLC CPU for Use with Bulletin 2080, Relay Output, 12-Input, Analogue, DC Input
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Lock, 24V ac/dc
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley Guardmaster 440G-MT Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1500 Series, Analogue
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 6-Input, Digital Input
Allen Bradley 1746 Series PLC Power Supply for Use with SLC 500 Series, 120 V ac, 240 V ac
Allen Bradley Micro810 Series PLC CPU, Analogue, Digital Output, 8-Input, Analogue, Digital Input
Allen Bradley 1606 Switched Mode DIN Rail Power Supply, 100 → 240 V ac, 110 → 150 V dc ac, dc Input, 24V
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 7.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch