Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02689-HW-ALBR-028
MF # 440K-E33041
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 2NC |
| Lock Type | Interlock |
| Actuator Included | Yes |
| Safety Contacts | 2NC |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 600V |
| Connection Type | M16 |
| Housing Material | Glass Filled PBT |
| Range | Elf |
| IP Rating | IP67 |
| Number of Head Directions | 8 |
| Series | 440K |
| Length | 75mm |
| Maximum Current | 2.2 A, 6A |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 25mm |
| Depth | 29mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
Allen Bradley Guardmaster 440C-CR30 Series Safety Controller, 22 Safety Inputs, 4 Safety Outputs, 24 V dc
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 7.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 18.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 32 → 45 A 140M Motor Protection Circuit Breaker, 480 V
Allen Bradley Inverter Drive, 2.2 kW, 3 Phase, 480 V ac, 6 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley Guardmaster 440G-MT Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Guardmaster 440G-S Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 22 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC Input
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC/1NO, Tongue Actuator Included, Metal
Allen Bradley 855P Series Panel Mount Siren, 12 → 24 V ac/dc, 105dB at 1 m, IP65, AC, DC
Allen Bradley Inverter Drive, 0.4 kW, 3 Phase, 400 V ac, 1.4 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley Inverter Drive, 1.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 4 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley 100 Series 100K Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 12 A, 5.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 3 Phase, 400 V ac, 2.3 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley Micro 800 Series PLC Power Supply for Use with Micro800 Series
Allen Bradley 1761 Series PLC Cable for Use with MicroLogix Series, RS232
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley Micro820 Series PLC CPU for Use with Bulletin 2080, Relay Output, 12-Input, Analogue, DC Input
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch