Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02741-HW-ALBR-080
MF # 1762-IF4
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Accessory Type | PLC I/O Module |
| Series | 1762 |
| Input Type | Analogue |
| Number of Inputs | 4 |
| Output Type | Transistor |
| For Use With | MicroLogix 1100 Series, MicroLogix 1200 Series, MicroLogix 1400 Series |
| Output Current | ±21 mA |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Dimensions | 87 x 40 x 90 mm |
Allen Bradley Guardmaster 0110N Safety Edge Sensor, Protected Area 2m, SET Wire Lead
Allen Bradley 1756-L Series Logic Controller for Use with PLCs - Programmable Logic Controllers
Allen Bradley 1746 Series PLC Power Supply for Use with SLC 500 Series, 120 V ac, 240 V ac
Allen Bradley 440R / Guardmaster SI Safety Monitoring Safety Relay, 24V dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, Plastic Housing, 2NC, 10m Cable
Allen Bradley 23 → 32 A Motor Protection Circuit Breaker
Allen Bradley Guardmaster ATEX 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley PanelView 800 Touch Screen HMI - 4 in, TFT LCD Display, 480 x 272pixels
Allen‑Bradley 1762-L40AWAR MicroLogix 1200 40 (Discontinued)
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 3 Phase, 400 V ac, 2.3 A, PowerFlex 4 Series
Allen Bradley 1766 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1400 Series, Digital, Relay, 120 V ac, 240 V ac
Allen Bradley Inverter Drive, 3.7 kW, 3 Phase, 400 V ac, 8.7 A, PowerFlex 4 Series
Allen Bradley Display Module for Use with Micro820 Controller
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, 2NO/2NC, Keyed, Stainless Steel
Allen Bradley 1769 Series PLC Power Supply for Use with Compact I/O Module
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley 32 → 45 A 140M Motor Protection Circuit Breaker, 480 V
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 18.5 kW, 3NO, 690 V ac
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch