Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02740-HW-ALBR-079
MF # 25B-D037N114
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Power Rating | 18.5 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 400 V ac |
| Current Rating | 37 A |
| For Use With | Networked Machine |
| Series | PowerFlex 525 |
| Field Bus Communication Type | DeviceNet |
| IP Rating | IP20, IP30 |
| Output Frequency | 500Hz |
| STO | Yes |
| Drive Type | Vector Control |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Filter Included | Yes |
| Control Panel | Yes |
| Overall Width | 300mm |
| Standards Met | ACS 156, ATEX, CE, CE Marine (RINA), C-Tick, cUL, GOST R, KCC, RoHS, Semi F47, TUV, UL |
| Overall Length | 185mm |
| Overall Depth | 279mm |
| Interface | Ethernet |
| Function | Motor Control |
| Special Features | Enhance Safety, Excellent Reliability, Flexible Control |
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley 1747 Series PLC Power Supply for Use with RSLogix 500
Allen Bradley Inverter Drive, 5.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 12 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley 32 → 45 A 140M Motor Protection Circuit Breaker, 480 V
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, Keyed Actuator Included, Stainless Steel
Allen Bradley Micro 800 Series PLC Power Supply for Use with Micro800 Series
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, 2NO/2NC, Keyed, Stainless Steel
Allen Bradley 2711P Series Touch Screen HMI - 12.1 in, LCD, TFT Display, 1280 x 800pixels
Allen‑Bradley 1762-L40AWAR MicroLogix 1200 40 (Discontinued)
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 15 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 23 → 32 A Motor Protection Circuit Breaker
Allen Bradley Allen-Bradley Contactor, 100 to 250 V ac/dc Coil, 3-Pole, 460 A, 1NC + 1NO
Allen Bradley Guardmaster Actuator for Use with TLS-GD2 Interlock Safety Switch
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, Plastic Housing, 2NC, 10m Cable
Allen Bradley 1606 Switched Mode DIN Rail Power Supply, 100 → 240 V ac, 110 → 150 V dc ac, dc Input, 24V
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, 6m Cable
Allen Bradley Guardmaster 440C-CR30 Series Safety Controller, 22 Safety Inputs, 4 Safety Outputs, 24 V dc
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 10-Input, Digital Input
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, M12
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch