Industry We Serve
Solutions We Provide
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02703-HW-ALBR-042
MF # 440G-S36001
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Power to Lock / Unlock | Power to Unlock |
| Supply Voltage | 24V ac/dc |
| Series | 440G-S |
| Actuator Included | Yes |
| Range | Spartan |
| Actuator Type | Standard |
| Safety Contacts | 2NC |
| Conduit Entry | M20 |
| Auxiliary Contacts | 1NO |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Depth | 120mm |
| Width | 35mm |
| Length | 58mm |
Allen Bradley Guardmaster 440-R Series Output Module, 0 Inputs, 5 Outputs, 24 V dc, 4NO/1NC
Allen Bradley 1746 Series PLC Power Supply for Use with SLC 500 Series, 120 V ac, 240 V ac
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley Guardmaster 440E Rope Pull Switch, 2m, NO/NC, Straight
Allen Bradley 855P Series Panel Mount Siren, 12 → 24 V ac/dc, 105dB at 1 m, IP65, AC, DC
Allen Bradley 1769 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1500 Series, Digital
Allen Bradley Guardmaster 0110N Safety Edge Sensor, Protected Area 2m, SET Wire Lead
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Allen-Bradley Contactor, 100 to 250 V ac/dc Coil, 3-Pole, 460 A, 1NC + 1NO
Allen Bradley Inverter Drive, 5.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 12 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Lock, 24V ac/dc
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 3m Cable
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Inverter Drive, 7.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 17 A, PowerFlex 523 Series
Allen Bradley Inverter Drive, 4 kW, 3 Phase, 400 V ac, 10.5 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley 2711P Series Touch Screen HMI - 12.1 in, LCD, TFT Display, 1280 x 800pixels
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 28-Input, Digital Input
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing, 2NC, M12
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch