Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02756-HW-ALBR-095
MF # 440E-H13046
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Normal State Configuration | NO/NC |
| Cable Length | 2m |
| Mounting Orientation | Straight |
| IP Rating | IP66 |
| Series | 440E |
| Range | LIFELINE 4 |
| Length | 229.5mm |
| Width | 69mm |
| Depth | 85mm |
| Housing Material | Brass |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Conduit Entry | M20 |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Dimensions | 229.5 x 69 x 85mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 7.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, Keyed Actuator Included, Stainless Steel
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing, 2NC, M12
Allen Bradley Micro 800 Series Isolated Serial Port for Use with Micro800
Allen‑Bradley 1762-L24BWAR MicroLogix 1200 24
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC Input
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 18.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Guardmaster 440-R Series Input/Output Module, 1 Inputs, 6 Outputs, 24 V dc, 4NO/2NC
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, Micro M12
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Micro 800 Series PLC Power Supply for Use with Micro800 Series
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 2NO + 2NC, 690 V ac
Allen Bradley 1769 Series PLC Power Supply for Use with Compact I/O Module
Allen Bradley Micro820 Series PLC CPU for Use with Bulletin 2080, Relay Output, 12-Input, Analogue, DC Input
Allen Bradley 440R / Guardmaster SI Safety Monitoring Safety Relay, 24V dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Allen Bradley 100-E Contactor, 100 → 250 V dc Coil, 3-Pole, 400 A, 200 kW, 1NO + 1NC, 400 V ac
Allen Bradley SLC 500 Series PLC CPU for Use with SLC 500 Series, Digital Output, Digital Input
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch