Industry We Serve
Solutions We Provide
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02697-HW-ALBR-036
MF # 440N-G02083
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | 2NC |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | 6m Cable |
| Actuator Type | Magnetic |
| Auxiliary Contacts | NO |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 1 |
| Actuator Included | Yes |
| Switching Distance | 12 mm |
| Series | 440N |
| Range | Ferrogard |
| IP Rating | IP67 |
| Width | 30mm |
| Length | 76mm |
| Depth | 15mm |
Allen Bradley 1746 Series PLC Power Supply for Use with SLC 500 Series, 120 V ac, 240 V ac
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC Input
Allen Bradley 2711P Series Touch Screen HMI - 15 in, LCD, TFT Display, 1024 x 768pixels
Allen Bradley Guardmaster 440N Safety Relay, 24V ac, 2 Safety Contacts
Allen Bradley 1766 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1400 Series, Digital, Relay, 120 V ac, 240 V ac
Allen Bradley Guardmaster 440E Rope Pull Switch, 2m, NO/NC, Straight
Allen Bradley Inverter Drive, 7.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 17 A, PowerFlex 523 Series
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 15 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 2080 Series PLC I/O Module for Use with Micro 830 Series, Analogue, Analogue, 0 → 10 V
Allen Bradley 1746 Series PLC I/O Module for Use with SLC 500 Series, Analogue
Allen Bradley 1766 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1400 Series, Digital, Relay, 24 V dc
Allen Bradley 1756-L Series Logic Controller for Use with PLCs - Programmable Logic Controllers
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, 2m Cable
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley 440R / Guardmaster SI Safety Monitoring Safety Relay, 24V dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Allen Bradley Guardmaster 440G-MT Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley PanelView 800 Touch Screen HMI - 10 in, TFT LCD Display, 800 x 600pixels
Allen Bradley Allen-Bradley Contactor, 100 to 250 V ac/dc Coil, 3-Pole, 460 A, 1NC + 1NO
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 10-Input, Digital Input
Allen Bradley Micro 800 Series PLC Power Supply for Use with Micro800 Series
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch