Industry We Serve
Solutions We Provide
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02715-HW-ALBR-054
MF # 440C-CR30-22BBB
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Series | 440C-CR30 |
| Number of I/O | 22 |
| Number of Safety Inputs | 22 |
| Number of Safety Outputs | 4 |
| Safety Category | 4 |
| SIL | SIL 3 |
| Field Bus Communication Type | Modbus |
| Expansion Available | Yes |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Contact Current Rating | 11.1 mA |
| Contact Voltage Rating | 26.4 V dc |
| Terminal Type | Screw |
| IP Rating | IP20 |
| Length | 100mm |
| Width | 90mm |
| Dimensions | 100 x 90 x 80 mm |
| Depth | 80mm |
Allen Bradley 1769 Series PLC Power Supply for Use with Compact I/O Module
Allen Bradley 1769 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1500 Series, Digital
Allen Bradley 1746 Series PLC Power Supply for Use with SLC 500 Series, 120 V ac, 240 V ac
Allen‑Bradley 20AB4P2A0NYYACG0 PowerFlex 70 A
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 23 A, 11 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC/1NO, Tongue Actuator Included, Metal
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 3 Phase, 400 V ac, 2.3 A, PowerFlex 4 Series
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, Keyed Actuator Included, Stainless Steel
Allen Bradley Inverter Drive, 5.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 12 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 2NO + 2NC, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, 2NO/2NC, Keyed, Stainless Steel
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 15 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 440R / MSR55P Speed/Standstill Monitoring Safety Relay, 230V ac, Dual-Channel, 3 Safety Contacts
Allen Bradley 1762 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1100 Series, Analogue
Allen Bradley 1746 Series PLC I/O Module for Use with SLC 500 Series, Analogue
Allen Bradley 1766 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1400 Series, Digital, Relay, 24 V dc
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley PanelView 800 Touch Screen HMI - 10 in, TFT LCD Display, 800 x 600pixels
Allen Bradley Guardmaster 0110N Safety Edge Sensor, Protected Area 2m, SET Wire Lead
Allen Bradley Micro 850 Starter Pack - Lite Series PLC CPU Starter Kit for Use with Micro 800 Controllers
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch