Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02747-HW-ALBR-086
MF # 100-E190KD11
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote100-E MCS-E Contactor ,190A, AC3 duty , 100-250V 50/60Hz / 100-250V DC Electronic Coil , 1 N.O. 1 N.C.
| Coil Voltage | 100 → 250 V dc |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Voltage Rating | 400 V ac |
| Contact Current Rating | 190 A |
| Power Rating | 90 kW |
| Series | 100-E |
| Function | Direct on Line |
| Normal State Configuration | 1NO + 1NC |
| Number Of Auxiliary Contacts | 2 |
| Terminal Type | Bar Connections |
| Length | 105mm |
| Width | 152mm |
| Depth | 196mm |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 250 V ac, 300V dc, Plastic Housing, NO/NC, 3m
Allen Bradley 1761 Series PLC Cable for Use with MicroLogix Series, RS232
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley PanelView 800 Series PanelView 800 Touch Screen HMI - 7 in, LCD TFT Display, 800 x 480pixels
Allen Bradley Guardmaster Actuator for Use with TLS-GD2 Interlock Safety Switch
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, Plastic Housing, 2NC, 10m Cable
Allen Bradley Guardmaster 440G-S Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 230V ac, Actuator Included
Allen Bradley Micro810 Series PLC CPU, Analogue, Digital Output, 8-Input, Analogue, Digital Input
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 2NO + 2NC, 690 V ac
Allen Bradley 855P Series Panel Mount Siren, 12 → 24 V ac/dc, 105dB at 1 m, IP65, AC, DC
Allen Bradley 100-E Contactor, 100 → 250 V dc Coil, 3-Pole, 400 A, 200 kW, 1NO + 1NC, 400 V ac
Allen Bradley Inverter Drive, 4 kW, 3 Phase, 400 V ac, 10.5 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley Inverter Drive, 5.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 12 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley Micro 800 Series Isolated Serial Port for Use with Micro800
Allen Bradley 440R / MSR125H/HP Two Hand Control Safety Relay, 24V ac/dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Allen Bradley Temperature Monitoring Relay, DPST, DIN Rail
Allen Bradley Micro810 Series PLC CPU, 120 → 240 V Supply, Analogue, Digital Output, 8-Input, Analogue, Digital
Allen Bradley 1769 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1500 Series, Digital
Allen Bradley Guardmaster 440P Series Roller Plunger Interlock Switch, 2NO/2NC, IP66, 4PST, Metal Housing
Allen Bradley 2711P Series Touch Screen HMI - 15 in, LCD, TFT Display, 1024 x 768pixels
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch