Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02763-HW-ALBR-102
MF # 100-E400ED11
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A QuoteThis is IEC 400 A Contactor manufactured by Allen Bradley. The manufacturer part number is 100-E400ED11. It performs basic function of direct on line. Whereas, the minimum operating temperature of the product is -40°c. The rated contact current is 400 a. The product 100-e, is a highly preferred choice for users. The coil voltage of the product is 100 → 250 v dc. The product is available in panel mount style. It has a maximum operating temperature of +70°c. It is composed of [Number of Auxiliary Contacts] auxiliary contacts. The normal state configuration includes 1no + 1nc. Feature 200 kw of power rating. The integrated contact has 400 v ac of voltage rating. It has equipped with 3 poles. The terminal is a bar connections type.
| Coil Voltage | 100 → 250 V dc |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Voltage Rating | 400 V ac |
| Contact Current Rating | 400 A |
| Series | 100-E |
| Power Rating | 200 kW |
| Function | Direct on Line |
| Normal State Configuration | 1NO + 1NC |
| Number Of Auxiliary Contacts | 2 |
| Terminal Type | Bar Connections |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
Allen Bradley Guardmaster 440-R Series Output Module, 0 Inputs, 5 Outputs, 24 V dc, 4NO/1NC
Allen Bradley 1 Button Safety Two Hand Control Switch, Black, Yellow, 800Z Series
Allen Bradley Guardmaster ATEX 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley 2711P Series Touch Screen HMI - 15 in, LCD, TFT Display, 1024 x 768pixels
Allen Bradley Temperature Monitoring Relay, DPST, DIN Rail
Allen Bradley Inverter Drive, 7.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 17 A, PowerFlex 523 Series
Allen Bradley 440R / MSR55P Speed/Standstill Monitoring Safety Relay, 230V ac, Dual-Channel, 3 Safety Contacts
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley 100 Series 100K Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 12 A, 5.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Inverter Drive, 2.2 kW, 3 Phase, 480 V ac, 6 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 23 A, 2NO + 3NC, 690 V ac
Allen Bradley 23 → 32 A Motor Protection Circuit Breaker
Allen Bradley PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1500 Series, Analogue
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, 2NO/2NC, Keyed, Stainless Steel
Allen Bradley PanelView 800 Touch Screen HMI - 10 in, TFT LCD Display, 800 x 600pixels
Allen Bradley Guardmaster 440-R Series Input/Output Module, 1 Inputs, 6 Outputs, 24 V dc, 4NO/2NC
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 18.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Micro 800 Series Isolated Serial Port for Use with Micro800
Allen Bradley 440R / MSR125H/HP Two Hand Control Safety Relay, 24V ac/dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch