Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02723-HW-ALBR-062
MF # 440N-G02156
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | NC |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Connection Type | 2m Cable |
| Actuator Type | Magnetic |
| Auxiliary Contacts | NO |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 1 |
| Actuator Included | Yes |
| Range | Ferrogard |
| Series | 440N |
| Switching Distance | 12 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 90mm |
| Width | 19mm |
| Depth | 16mm |
Allen Bradley SLC 500 Series PLC CPU for Use with SLC 500 Series, Digital Output, Digital Input
Allen Bradley Micro 800 Series PLC Power Supply for Use with Micro800 Series
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, Keyed Actuator Included, Stainless Steel
Allen Bradley 1769 Series PLC Power Supply for Use with Compact I/O Module
Allen Bradley Display Module for Use with Micro820 Controller
Allen Bradley Micro 800 Series Isolated Serial Port for Use with Micro800
Allen Bradley Micro 850 Starter Pack - Lite Series PLC CPU Starter Kit for Use with Micro 800 Controllers
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley 2080 Series PLC I/O Module for Use with Micro 830 Series, Analogue, Analogue, 0 → 10 V
Allen Bradley Inverter Drive, 2.2 kW, 3 Phase, 480 V ac, 6 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 22 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 1746 Series PLC Power Supply for Use with SLC 500 Series, 120 V ac, 240 V ac
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 3 Phase, 400 V ac, 2.3 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley Inverter Drive, 0.4 kW, 3 Phase, 400 V ac, 1.4 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 30 A, 15 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster 440G-S Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 230V ac, Actuator Included
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 3m Cable
Allen Bradley PanelView 800 Touch Screen HMI - 4 in, TFT LCD Display, 480 x 272pixels
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 18.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley 1761 Series PLC Cable for Use with MicroLogix Series, RS232
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch