Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02755-HW-ALBR-094
MF # 100-C37EJ00
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Coil Voltage | 24 V dc |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Contact Current Rating | 37 A |
| Power Rating | 18.5 kW |
| Series | 100C |
| Range | 100 Series |
| Function | Motor Control |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Width | 45mm |
| Length | 81mm |
| Depth | 104mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 230 V ac Coil, 3-Pole, 16 A, 7.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Micro 800 Series Isolated Serial Port for Use with Micro800
Allen Bradley PLC I/O Module for Use with Micro 830 Series, Analogue, Analogue
Allen Bradley Inverter Drive, 7.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 17 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley 1761 Series PLC Cable for Use with MicroLogix Series, RS232
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 250 V ac, 300V dc, Plastic Housing, NO/NC, 3m
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 6-Input, Digital Input
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 30 A, 15 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 18.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 2NO + 2NC, 690 V ac
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Micro810 Series PLC CPU, 120 → 240 V Supply, Analogue, Digital Output, 8-Input, Analogue, Digital
Allen Bradley 2080 Series PLC I/O Module for Use with Micro 830 Series, Analogue, Analogue, 0 → 10 V
Allen Bradley Allen-Bradley Contactor, 100 to 250 V ac/dc Coil, 3-Pole, 460 A, 1NC + 1NO
Allen Bradley PanelView 800 Series PanelView 800 Touch Screen HMI - 7 in, LCD TFT Display, 800 x 480pixels
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, Keyed Actuator Included, Stainless Steel
Allen Bradley PanelView 800 Touch Screen HMI - 4 in, TFT LCD Display, 480 x 272pixels
Allen Bradley Guardmaster ATEX 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch