Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02692-HW-ALBR-031
MF # 440R-E23097
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Range | Minotaur |
| Series | 440-R |
| Type | Input/Output Module |
| For Use With | 440R MSR100 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Normal State Configuration | 4NO/2NC |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 6 |
| Power Rating | 1.5 W |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Dimensions | 99 x 22.5 x 114.5 mm |
| Terminal Type | Screw |
Allen Bradley Guardmaster 440G-S Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 230V ac, Actuator Included
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 230 V ac Coil, 3-Pole, 16 A, 7.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 6-Input, Digital Input
Allen Bradley Guardmaster ATEX 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 18.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Micro820 Series PLC CPU for Use with Bulletin 2080, Relay Output, 12-Input, Analogue, DC Input
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 30 A, 15 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, 2m Cable
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 23 A, 2NO + 3NC, 690 V ac
Allen Bradley 100-E Contactor, 100 → 250 V dc Coil, 3-Pole, 190 A, 90 kW, 1NO + 1NC, 400 V ac
Allen Bradley Inverter Drive, 7.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 17 A, PowerFlex 523 Series
Allen Bradley Inverter Drive, 0.4 kW, 3 Phase, 400 V ac, 1.4 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley Inverter Drive, 18.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 37 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley 1746 Series PLC I/O Module for Use with SLC 500 Series, Analogue
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 22 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 23 → 32 A Motor Protection Circuit Breaker
Allen Bradley 1766 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1400 Series, Digital, Relay, 24 V dc
Allen Bradley Guardmaster 440G-S Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Guardmaster 0110N Safety Edge Sensor, Protected Area 2m, SET Wire Lead
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch