Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02720-HW-ALBR-059
MF # 1766-L32BWAA
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Accessory Type | PLC I/O Module |
| Series | 1766 |
| Number of Inputs | 20 |
| Input Type | Digital |
| Output Type | Relay |
| Number of Outputs | 12 |
| For Use With | MicroLogix 1400 Series |
| Supply Voltage | 120 V ac, 240 V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Dimensions | 87 x 180 x 90 mm |
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 10-Input, Digital Input
Allen Bradley 2080 Series PLC I/O Module for Use with Micro 830 Series, Analogue, Analogue, 0 → 10 V
Allen Bradley 1761 Series PLC Cable for Use with MicroLogix Series, RS232
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, 6m Cable
Allen Bradley 32 → 45 A 140M Motor Protection Circuit Breaker, 480 V
Allen Bradley 1756-L Series Logic Controller for Use with PLCs - Programmable Logic Controllers
Allen Bradley Guardmaster 440E Rope Pull Switch, 30m, 2NO/2NC, Straight
Allen Bradley 1769 Series PLC Power Supply for Use with Compact I/O Module
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 1 Phase, 240 V ac, 4.8 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley 440R / MSR55P Speed/Standstill Monitoring Safety Relay, 230V ac, Dual-Channel, 3 Safety Contacts
Allen Bradley 100 Series 100K Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 12 A, 5.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 2NO + 2NC, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing, 2NC, M12
Allen Bradley Micro820 Series PLC CPU for Use with Bulletin 2080, Relay Output, 12-Input, Analogue, DC Input
Allen Bradley Inverter Drive, 2.2 kW, 3 Phase, 480 V ac, 6 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 3 Phase, 400 V ac, 2.3 A, PowerFlex 4 Series
Allen Bradley PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1500 Series, Analogue
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 22 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 1746 Series PLC I/O Module for Use with SLC 500 Series, Analogue
Allen Bradley Inverter Drive, 0.4 kW, 3 Phase, 400 V ac, 1.4 A, PowerFlex 525 Series
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch