Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02749-HW-ALBR-088
MF # 25B-A4P8N114
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Power Rating | 0.75 kW |
| Phase | 1 |
| Supply Voltage | 240 V ac |
| Current Rating | 4.8 A |
| Series | PowerFlex 525 |
| For Use With | Networked Machine |
| Field Bus Communication Type | DeviceNet |
| IP Rating | IP20, IP30 |
| Output Frequency | 500Hz |
| STO | Yes |
| Drive Type | Vector Control |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Filter Included | Yes |
| Control Panel | Yes |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Special Features | Enhance Safety, Excellent Reliability, Flexible Control |
| Function | Motor Control |
| Standards Met | ACS 156, ATEX, CE, CE Marine (RINA), C-Tick, cUL, GOST R, KCC, RoHS, Semi F47, TUV, UL |
| Overall Width | 152mm |
| Overall Depth | 172mm |
| Interface | Ethernet |
| Overall Length | 72mm |
Allen Bradley Guardmaster 440G-S Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 3 Phase, 400 V ac, 2.3 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing, 2NC, M12
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 230 V ac Coil, 3-Pole, 16 A, 7.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen‑Bradley 1762-L24BWAR MicroLogix 1200 24
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC Input
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing
Allen Bradley 1747 Series PLC Power Supply for Use with RSLogix 500
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, Micro M12
Allen Bradley 440R / Guardmaster SI Safety Monitoring Safety Relay, 24V dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 18.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1500 Series, Analogue
Allen Bradley Guardmaster 440-R Series Input/Output Module, 1 Inputs, 6 Outputs, 24 V dc, 4NO/2NC
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 15 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 1746 Series PLC I/O Module for Use with SLC 500 Series, Analogue
Allen Bradley SLC 500 Series PLC CPU for Use with SLC 500 Series, Digital Output, Digital Input
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 30 A, 15 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley 1766 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1400 Series, Digital, Relay, 120 V ac, 240 V ac
Allen Bradley Inverter Drive, 11 kW, 3 Phase, 400 V ac, 24 A, PowerFlex 525 Series
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch