Industry We Serve
Solutions We Provide
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02703-HW-ALBR-042
MF # 440K-B04026
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Lock Style | Tongue |
| Normal State Configuration | 2NC/1NO |
| Lock Type | Interlock |
| Actuator Included | Yes |
| Safety Contacts | 2NC |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 600V |
| Connection Type | M20 |
| Housing Material | Metal |
| Range | Centurion |
| IP Rating | IP66 |
| Number of Head Directions | 1 |
| Series | 440K |
| Depth | 98mm |
| Maximum Current | 6A |
| Length | 64mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Width | 40.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Auxiliary Contacts | 1NO |
Allen Bradley 1746 Series PLC I/O Module for Use with SLC 500 Series, Analogue
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, 2m Cable
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing
Allen Bradley Guardmaster 440G-MT Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Guardmaster 440T Safety Interlock Switch, 2NO/2NC, Keyed, Stainless Steel
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley 1769 Series PLC Power Supply for Use with Compact I/O Module
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 250 V ac, 300V dc, Plastic Housing, NO/NC, 3m
Allen Bradley Inverter Drive, 1.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 4 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 23 A, 2NO + 3NC, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, Micro M12
Allen Bradley 100-E Contactor, 100 → 250 V dc Coil, 3-Pole, 190 A, 90 kW, 1NO + 1NC, 400 V ac
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 37 A, 2NO + 2NC, 690 V ac
Allen Bradley 100 Series 100K Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 12 A, 5.5 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 3m Cable
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 6-Input, Digital Input
Allen Bradley 1 Button Safety Two Hand Control Switch, Black, Yellow, 800Z Series
Allen Bradley 1747 Series PLC Power Supply for Use with RSLogix 500
Allen Bradley 440R / MSR55P Speed/Standstill Monitoring Safety Relay, 230V ac, Dual-Channel, 3 Safety Contacts
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch