Industry We Serve
Solutions We Provide
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02693-HW-ALBR-032
MF # 440E-D13118
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Normal State Configuration | 2NO/2NC |
| Cable Length | 30m |
| Mounting Orientation | Straight |
| IP Rating | IP67 |
| Series | 440E |
| Range | LIFELINE 3 |
| Length | 204mm |
| Width | 40mm |
| Depth | 56mm |
| Housing Material | Die Cast Zinc |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Conduit Entry | M20 |
| Dimensions | 204 x 40 x 56mm |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 24V |
Allen Bradley 2711P Series Touch Screen HMI - 15 in, LCD, TFT Display, 1024 x 768pixels
Allen Bradley Inverter Drive, 4 kW, 3 Phase, 400 V ac, 10.5 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, M12
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 18.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 14-Input, AC, DC Input
Allen Bradley 1762 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1100 Series, MicroLogix 1200 Series, MicroLogix 1400
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 15 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Display Module for Use with Micro820 Controller
Allen Bradley Micro810 Series PLC CPU, Analogue, Digital Output, 8-Input, Analogue, Digital Input
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley 1747 Series PLC Power Supply for Use with RSLogix 500
Allen Bradley Guardmaster 440E Rope Pull Switch, 2m, NO/NC, Straight
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 30 A, 15 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster 0110N Safety Edge Sensor, Protected Area 2m, SET Wire Lead
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 10-Input, Digital Input
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc
Allen Bradley 855P Series Panel Mount Siren, 12 → 24 V ac/dc, 105dB at 1 m, IP65, AC, DC
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 3 Phase, 400 V ac, 2.3 A, PowerFlex 4 Series
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 3m Cable
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch