Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02752-HW-ALBR-091
MF # 800Z-GL2Q5
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote


| Series | 800Z |
| Contact Configuration | SPDT |
| Number Of Push Buttons | 1 |
| Push Button Actuation | Momentary |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Housing Material | PBT, PET |
| Supply Current | 100mA |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 69.9mm |
| Width | 40.9mm |
| Depth | 48.3mm |
| Colour | Black, Yellow |
| Dimensions | 69.9 x 40.9 x 48.3mm |
Allen Bradley 1762 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1100 Series, MicroLogix 1200 Series, MicroLogix 1400
Allen Bradley Inverter Drive, 18.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 37 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Inverter Drive, 7.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 17 A, PowerFlex 523 Series
Allen Bradley Inverter Drive, 1.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 4 A, PowerFlex 525 Series
Allen‑Bradley PowerFlex DC Drive 230V AC 3 HP
Allen Bradley Inverter Drive, 3.7 kW, 3 Phase, 400 V ac, 8.7 A, PowerFlex 4 Series
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC Input
Allen Bradley PLC I/O Module for Use with Micro 830 Series, Analogue, Analogue
Allen Bradley Inverter Drive, 4 kW, 3 Phase, 400 V ac, 10.5 A, PowerFlex 40 Series
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 7.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 100-E Contactor, 100 → 250 V dc Coil, 3-Pole, 190 A, 90 kW, 1NO + 1NC, 400 V ac
Allen Bradley PanelView 800 Series PanelView 800 Touch Screen HMI - 7 in, LCD TFT Display, 800 x 480pixels
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 250 V ac, 300V dc, Plastic Housing, NO/NC, 3m
Allen Bradley 440G-T Series Solenoid Interlock Switch, Power to Lock, 24V ac/dc
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 18.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Guardmaster 440G-S Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Micro820 Series PLC CPU for Use with Bulletin 2080, Relay Output, 12-Input, Analogue, DC Input
Allen Bradley Inverter Drive, 7.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 17 A, PowerFlex 525 Series
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch