Industry We Serve
Solutions We Provide
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02713-HW-ALBR-052
MF # 440N-G02058
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | 2NC |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | 2m Cable |
| Actuator Type | Magnetic |
| Auxiliary Contacts | NO |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 1 |
| Actuator Included | Yes |
| Series | 440N |
| Range | Ferrogard |
| Switching Distance | 12 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Supply Current | 1000mA |
| Depth | 15mm |
| Width | 30mm |
| Length | 76mm |
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley 1762 Series PLC I/O Module for Use with MicroLogix 1100 Series, MicroLogix 1200 Series, MicroLogix 1400
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley 100S-C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 23 A, 2NO + 3NC, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing, 2NC, M12
Allen‑Bradley 1762-L24BWAR MicroLogix 1200 24
Allen Bradley Guardmaster 440C-CR30 Series Safety Controller, 22 Safety Inputs, 4 Safety Outputs, 24 V dc
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 18.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Guardmaster 440G-MT Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Guardmaster 440G-S Series Solenoid Interlock Switch, Power to Unlock, 24V ac/dc, Actuator Included
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 6-Input, Digital Input
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 30 A, 15 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 15 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Guardmaster 440E Rope Pull Switch, 30m, 2NO/2NC, Straight
Allen Bradley Guardmaster Actuator for Use with TLS-GD2 Interlock Safety Switch
Allen Bradley Guardmaster 440K Safety Interlock Switch, 2NC/1NO, Tongue Actuator Included, Metal
Allen Bradley Guardmaster 440E Rope Pull Switch, 2m, NO/NC, Straight
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 7.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 1 Phase, 240 V ac, 4.8 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 14-Input, AC, DC Input
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch